Kangakudumise koolitus Sulu külamajas
2.detsembril toimus Sulu külamajas kangakudumise koolitus, mille tarvis sai eelnevalt, 16.novembril, olemasolevate teljeosade puhastamise ja sorteerimise päev korraldatud. Suurem osa koolitusel osalejatest ei olnud kangastelgedega kokku puutunud, seega oli õpetaja kannatlikkus olulisel kohal. Juhendajaks oligi meil rahulik ja rõõmsameelne Eva-Liisa Kriis.
Alustasime teoreetilise osaga, mille puhuks sai iga õpilane ka vajalikud materjalid. Seejärel saime ise kangastelgi töökorda sättima asuda, mis tekitas palju põnevust. Telgede kokkupanekul abistas meid Teet Tiits.
|
Juhendaja Eva-Liisa (vasakul) kirikangsatelgedel kudumise õpetust jagamas
|
Teine koolituspäev toimus 16.detsembril. Sel päeval said kõik teljed rakendatud. Harjutati veel lõime käärimist, siduse tegemist, niietamist, soastamist, jätkati eelmisel korral pooleli jäänut. Sel korral kooti juba proovivaipu. Selle tarvis tuli varuda vaibamaterjali. Kirikangastelgedel kooti riideribadest vaipu, maatelgedel aga kasutati lõnga.
|
Kanga rakendamine maatelgedele
|
Õppepäevad olid mahukad, ning kujunesid planeeritust veelgi pikemaks, nokitsemisest puudust ei tulnud. Seepärast oli väga oluline, et saaks vahepeal kohvipausi pidada ja ka tõsisemalt keha kinnitada. Suured tänud kokale maitsvate roogade eest.
Täname õpetajat ja koolitusel osalenuid sisukate päevade eest, samuti kohalikke, kes osutasid oma abi koolituseks vajalike esemete laenutamise ja telgede korrastamisega.
Kursuste läbiviimiseks saadi toetust Leader-meetmest. Projekt kandis nime „Käsitööoskused põlvest põlve“ ja selle viis läbi Velise Kultuuri ja Hariduse Selts.
KANGAKOOLITUSE PILDID
Ajalugu
Küla oli endise Haimre mõisa küla. Sulu (Sulgel) küla mainiti juba piiriajamisel 25. nov. 1390. aastal, kui määrati kindlaks vasall Claves Üxküll’i Velise mõisa ja Märjamaa kihelkonna Sulu küla (M. Aitsamil mõis) tolleaegse valdaja vasall Kersten Kutslef’i vaalduste piir.(773)Järgmisena mainitakse siinset küla (Sullus od. Sulal) 1566. aastal.(774) Esialgne vana küla eksisteeris kuni ajavahemikuni 1795-1798, mil Haimre mõis siinse küla asemele oma karjamõisa rajas.
773Mihkel Aitsam „Vigala kihelkonna ajalugu“ käsikiri lk. 38
774Tallinna Ajaloomuuseum, f, 92, nim. 1, toimik 25,
register 295-339. lk. 132
Sergei Seeland „Velise valla ajaloost“ Velise 2005
*
1717-1795 töötas Sulu paberiveski. Jahuveski rentis mõisalt Tallinnast pärit Oloff Brandt ja ehitas selle ümber paberiveskiks.
*
1904 mõisa põldude „torutamine“
1908 Maad müüdi asutaludeks. Sulu karjamõis oli panditud Maapangale ja võlga ei suudetud tasuda.
1916 Jõele ehitati I sild. Ehitajaks Haimrest pärit mees – Jaan Riisman. Kogu materjal saeti käsitsi.
*
1921 Jüri Tiits ostis koos taluga tellisetehase. Ta oli olnud Venemaal mitmes mõisas aednikuks ning rajas Tönki puukooli. Lisaks töötas ta veel õpetaja ja organistina.
1930 Sulu naispere korraldas oma kuludega Möldriaasa talus toiduvalmistamise kursused. Foto ilmus ka Taluperenaises.
1935 rajati telefoniliin Veliselt Sulule
1940 elas külas 82 inimest ja külavanemaks oli Aleksander Valler
1949.a. kevadel loodi Sulu külast kolhoos „Nõukogude Eesti“. Suurus 430 ha, sellest põldu 154 ha. Kolhoosi esimees Otto Tiits, arveametnik Adam Kirsipuu, põllundusbrigadirid: Aleksander Lemmik, Jaan Limberg ja Paul Mikker. Esimesed karjatalitajad: Liina Haak, Agda Tamberg ja Velda Mikker. Lüpsikari asus endises mõisa karjalaudas, hobused Annil ja Jäntsis.
1949 Sulu küla talud: Hiireoja ja Uduna liideti „ Sulevi“ kolhoosi ja Käriselja külaga.
1955 „Sädeme“ kolhoosist toodi elekter Kasemetsale, Rehele ja Mustikale, aasta hiljem Möldriaasale.
1958 valmis Sulu oma alajaam
1963 sai Velise-Haimre tee kruusakatte
1971 heakorrakonkursil anti välja 3 I kohta. Ühe I koha sai Adam Kirsipuu kodu.
1975 21.01. Jaan Limbergi 90. juubeli tähistamine ja austamisõhtu Velise kultuurimajas. Jaan oli Eesti NSV teeneline metsakasvataja, Eesti Looduskaitse Seltsi liige, väsimatu ühis- ja seltskonnategelane. Tema kirjutatud artiklid ilmusid rajoonilehes.
1976 valmis praegune Sulu sild
1979/80 Sulul maaparandus, tehakse kruusatee Sulult Jõeääre külla
1986 juuli keskel I küla kokkutulek Külaotsa talus. Korraldajad: Salme Raadik, Aliide ja Jaan Parnabas, Ellen Valler, Ilmar Valdek, Helje Põhinurm jt. Osalejaid oli 90 ringis.
1991 juulis II küla kokkutulek
*
2003 Kihuna talu sai Kodu Kauniks konkursil II koha
*
2005 06.03. toimus Kihuna talus küla koosolek. Külavanemaks valiti Aile Pajula.
_____________________________________
Järgnevate sündmuste kohta leiate pildimaterjali
"Pilte Sulu küla tegemistest" teemanime alt.
No comments:
Post a Comment